Що таке пологи?
Пологи — довгоочікувана зустріч мами з дитиною. Це інтуїтивний, до дрібниць відточений мільйонами років еволюції процес. З фізіологічної точки зору пологи — це періодичні скорочення м’язів матки, розкриття шийки матки, поступове просування дитини по пологовому каналу, що формується під час переймів для народження дитини та виходу плаценти і плодових оболонок — посліду. Найважливіше в цьому процесі те, що перейми запускаються на рівні тіла. Ви можете не розуміти, як відбуваються пологи, і цього не розуміє ваш малюк, але ваше та його тіло уже все знають! Все ж, аби розум мав змогу розслабитись, потрібно усвідомити, що саме відбувається.
Перед пологами відбуваються значні зміни в гормональній та нервовій системах, що викликають зміни в усьому тілі: «дозріває» ендокринна система дитини, зріє плацента та у великій кількості виробляється гормон окситоцин, що спричиняє скорочення матки.
Кожна жінка різна. Ніхто не може передбачити, якими будуть саме ваші пологи або як довго вони триватимуть. Ваш досвід пологів буде унікальним й найімовірніше здаватиметься інтенсивним і безперервним досвідом переходу від вагітності до зустрічі з дитиною.
Процес пологів складається з трьох періодів:
перший період — перейми та розкриття шийки матки;
другий період — потуги та народження малюка;
третій період — народження плаценти з плодовими оболонками.
Що відбувається в першому періоді пологів?
Під час першого періоду пологів ваша шийка матки має відкритись, аби ваша дитина могла народитися. М’язи вашої матки напружуються з кожним скороченням, а потім розслабляються, поступово розтягуючи шийку матки та нижню частину матки.
Цей період — найдовший з усіх та складається з трьох фаз: латентної, активної та перехідної.
Латентна фаза
Латентна фаза є дуже непередбачуваною. Під час цієї фази шийка матки поступово розкривається.
Інколи ця фаза може бути повільною, тож ваші перейми можуть тривати недовго, а між ними можуть бути тривалі перерви. Перейми можуть навіть призупинитися на деякий час, а згодом знову продовжитись. Ви навіть можете не помітити початку пологів, якщо ваша матка буде стискатися дуже м’яко. Це може бути схоже на легке потягування внизу живота, яке виникають під час менструації, або на тупий біль чи біль у спині. Ваша шийка матки навіть може розширитися на кілька сантиметрів, перш ніж ви зрозумієте, що у вас пологи, особливо якщо ви вже народжували. Деякі жінки відчувають перейми в латентній фазі достатньо інтенсивно та виснажливо.
Латентна фаза зазвичай триває від 5 до 12 годин або й довше. У цей час шийка матки починає розкривається. Відповідно до медичних протоколів України активна фаза пологів починається, якщо шийка матки відкрита на 3 см, хоча в рекомендаціях ВООЗ зазначаться про 5 см. Тривалість залежить від багатьох факторів, зокрема положення дитини, рівня розслабленості та сили скорочень матки. У вас буде свій власний ритм і темп пологів.
Зазвичай у середньому перейми приходять за 15 - 5 хв і тривають більше 30 секунд. У цей час жінки, особливо першороділлі, часто відчувають прилив радісного збудження, бажання «ринутись у бій». Все ж ця енергія більше стане у нагоді в наступних фазах. Наберіться терпіння і знайдіть способи відволіктися. Не забудьте їсти та пити, як ви це робите зазвичай. Намагайтеся балансувати активність з відпочинком і сном.
Розрахунок скорочень протягом години чи двох може допомогти вам стежити за прогресом. Нині вже створено багато мобільних програм, які допомагають рахувати перейми.
Час між переймами зазвичай скорочується, а тривалість і сила скорочень поступово збільшуються, в міру наближення до активних пологів.
На початку пологів краще залишатися вдома, та не їхати до пологового будинку, якщо ваш лікар ще цього не рекомендував. Більша ймовірність того, що ви будете більше задоволені своїми плогами, якщо ви залишатиметеся вдома, доки перейми не стануть сильнішими і будуть кожні 3-5 хвилин на момент, коли ви достанетесь пологового.
Активна фаза
Ваші перейми, радше за все, стануть довшими та частішими, коли організм буде переходити в активну фазу пологів. У цей час шийка матки розкривається щонайменше до 7 см. Найчастіше активна фаза триває від трьох до п’яти годин.
У багатьох роділь з’являється бажання сховатися, відсторонитися, зануритися у себе. На цій стадії скорочення сильнішають наростаючи до піку інтенсивності, а потім зникають. Ймовірно, вам буде важко розмовляти під час перейм. Можливо, доведеться зупинитися і дихати або стогнати, особливо коли вони будуть довшими. Ставати голоснішою з прогресуванням пологів — це нормально.
Перейми можуть відбуватися кожні 3–4 хв і тривати 60–90 сек, що дає вам менше часу для перепочинку між ними. У вас може бути 2–5 скорочень впродовж кожних 10 хв. Між переймами ви зможете коротко поговорити, порухатися, випити та підготуватися до наступної.
Коли ваші пологи посиляться, то ймовірно ви помітите, що починаєте більше зосереджуватися як під час, так і між переймами. Ви можете втратити апетит і відчути нудоту або блювати, оскільки ваше тіло очищає травну систему, щоб зосередитися на появі дитини. Пологи розвиваються поступово, крок за кроком. Пам’ятайте, що кожне скорочення наближає вас до зустрічі з дитиною.
Перехідна фаза
Перехідна фаза відбувається, коли ви переходите від першого до другого періоду — потуг.
Зазвичай цей період починається, коли ваша шийка матки розкрита приблизно на 7 см і завершується коли ваша шийка матки повністю розкрита або коли у вас виникає бажання тужитись.
У вас можуть бути менш часті, але набагато сильніші та триваліші перейми. Іноді вони надходять подвійними хвилями. Кожна з них може досягти піку, згаснути, але потім знову збільшити інтенсивність. Зазвичай води прориваються безпосередньо перед або під час перейми. Коли ваша шийка матки повністю розкривається, може знову з’явитися трохи крові.
Роділлі переживають перехідну фазу по-різному. Це можуть бути інтенсивні й приголомшливі відчуття. Перейми можуть обмежувати в спілкуванні настільки, що ви матимете змогу сказати лише про свої потреби. Ви можете стогнати, кричати й відчувати нетерпіння або навіть паніку. Часто у жінок виникає відчуття тремтіння та нудоти. Або ви можете не відчувати нічого, що описано тут. Якщо ви плануєте народжувати без медикаментозного знеболення, варто пам’ятати: це може бути найбільш випробувальною частиною пологів для вас і вашого партнера. Можливо, ви почнете вимагати епідуральну анестезію, хоча до пологів не планували її. Якщо виникає таке бажання, то зустріч з малюком вже зовсім близько.
Наявність підтримки допоможе вам пройти цю фазу. На щастя, наприкінці переходу іноді настає затишшя, — перейми сповільняються, тож ви з дитина можете відпочити перед початком потуг.
Що я можу зробити, аби полегшити біль у першому періоді пологів?
Під час пологів можна використовувати різні методи для зменшення болю, зокрема:
- повільне ритмічне дихання, в зручному вам темпі;
- вибір зручної пози;
- розслаблятися (бажано заздалегідь навчитися методам свідомого розслаблення м’язів) в перервах між переймами й потугами, аби тіло відпочило;
- масаж попереку, сідниць, стегон, який може зробити ваш партнер або ви самі, легко погладжуйте живіт. Під час переймів ви інтуїтивно зрозумієте де та який масаж вам приємний, допомагає, а який приносить дискомфорт (тому підкажіть партнеру, як краще);
- прийняти душ або теплу (не гарячу) ванну (якщо є можливість); адже вода заспокоює, розслабляє та пришвидшує процес пологів;
- погойдування тазом, можна на фітболі;
- використання технік гіпнопологів;
- покласти на живіт, спину, пах або промежину теплу грілку або теплий мішок;
- приємна музика та аромати.
- Якщо ви відчуваєте необхідність у медикаментозному знеболенні, попросіть у свого лікаря епідуральну анестезію або інший доступний метод.
Поради щодо першого періоду пологів:
- дослухайтесь до свого тіла та довіряйте своїм інстинктам;
- нехай вашим партнером в пологах буде той, кому ви довіряєте й хто підтримає вас, адже це значно підвищує шанси на природні пологи; а ще можна запросити на пологи доулу;
- їжте та пийте, як є апетит та ви не отримували медикаментозне знеболення, наприклад опіоїди;
- спробуйте домовитись про дотримання правила “3Т”: тепло, темно, тихо;
- спробуйте різні позиції та зберігайте мобільність;
- балансуйте рухливість з відпочинком і сном на початку пологів;
- старайтесь сходити “по-маленькому” принаймні щодві години;
- спробуйте позитивно сприймати кожну пологову хвилю, адже це наближає вас до народження дитини.
Що відбувається в другому періоді пологів?
У другий період пологів народжується дитина. Під час цього періоду дитина почне рухатися вниз по ваших пологових шляхах. Другий період поділяється на латентну та активну фази.
Латентна фаза другого періоду
Коли шийка матки повністю розкрита, ви можете відчути, що перейми на певний час припинилися або стали менш інтенсивними. Скористайтеся цим часом, аби бодай трохи перепочити. У цей час ваша дитина опускається й займає певне положення, щоб підготуватися до народження. Коли голівка вашої дитини опуститься досить низько по пологовому шляху, ви почнете відчувати дедалі сильніші скорочення разом із непереборним бажанням тужитись. Найкраще почекати, доки ви відчуєте це бажання, перш ніж почати активно тужитись.
Якщо у вас епідуральна анестезія, можна не відчувати бажання тужитись. У цьому випадку лікар повідомить, коли можете почати “виштовхувати” дитя та як довго: акушерка/лікар стежитиме за прогресом і самопочуттям вашої дитини та повідомить вас, коли настане час для поштовху. Прийняття вертикального положення, навіть якщо у вас є епідуральна анестезія, може допомогти вам витужити дитину за коротший час, оскільки сила тяжіння та поза сприятимуть відкритості таза і допоможуть дитині опуститися. Здебільшого епідуральна анестезія дає змогу рухатися, тож акушерка може допомогти зайняти зручне положення.
Якщо у вас це вже не перші пологи, то другий період може зайняти і десять хвилин. Якщо це перша дитина, то процес може тривати кілька годин. Це також може потребувати більше часу, адже дитині часто потрібно трохи змінити положення, аби розташувати голівку найменшим діаметром в пологовому шляху.
Якщо інстинкти підказують вам змінити позицію, слідуйте за ними. Залежно від положення вашої дитини, може допомогти поза напівсидячи, присідання або стояння на четвереньках. Акушерка/лікар також може допомогти знайти найкраще положення для народження дитини.
Активна фаза другого періоду
Коли ви відчуєте тиск голови дитини внизу в тазу, то з кожним скороченням відчуєте сильні поклики тужитись. Це розпочалася активна фаза.
Ваша дитина опуститься настільки, що акушерка/лікар або партнер по пологах можуть побачити її. А ви, за бажанням, можете доторкнутись до маківки голови дитини. Прислухайтеся до свого тіла й тужтесь у відповідь на бажання. Глибоко дихайте між потугами, а не затримуйте дихання. Можливо, ви захочете видавати звуки стогону чи ревіння під час штовхання. Або просто мовчати.
З кожним поштовхом ваша дитина буде рухатися нище крізь таз, але наприкінці потуги вона знову трохи повертається назад. Це нормально, адже дає м’язам тазового дна час для поступово руху вниз, та поступового розтягування. Перебування у вертикальному положенні може допомогти вашій дитині просуватись по пологовому шляху під час активної фази.
Прислухайтеся до свого тіла та тужтесь у відповідь на бажання, розслабляючи тазове дно під час натискання, аби м’язи могли розтягнутися навколо вашої дитини.
Коли голівка вашої дитини залишається біля входу до піхви і не ховається між потугами, — це коронування. Акушерка може попросити вас припинити тужитись і поверхнево дихати, ніби собака, або повільно видихати, щоб ваша дитина народилася м’яко. Цей підхід може допомогти захистити вашу промежину від розривів (ділянка між вульвою та анусом). Ймовірно, ви відчуєте гаряче, пекуче відчуття, коли промежина почне розтягуватися навколо голови вашої дитини, — це так зване вогняне кільце. Акушерка може використовувати теплі компреси, щоб підтримувати вашу промежину під час її розтягнення, щоб запобігти розриву. Акушерка також може підтримувати голівку вашої дитини під час потуги. Проміжок часу між народженням голівки та тіла дитини дає акушерці час перевірити чи обвита пуповина навколо її шиї. Якщо виникне потреба, то вона послабить її. Плечі малюка та решта його тіла з’являться під час наступної потуги, часто з виділенням навколоплідних вод. Інколи виділяється кров.
Вам можуть запропонувати керовані потуги. Під час застосування цього методу другий період пологів може тривати менше, ніж під час спонтанних потуг. У такому разі лікарі пропонують робити глибокий швидкий вдих, потім затримати дихання й з силою почати тужитись, направляючи зусилля донизу. Бажано за одну потугу зробити не менше трьох таких циклів.
Якщо дитина перебуває в сідничному положенні, то першими народжуються сідниці, а останьою голівка. Пологи проходять інакше й потребують супроводу досвідченого фахівця.
Після того, як ви народили дитину, другий етап завершиться. Акушерка одразу покладе малечу на ваш живіт або груди. Пуповина зазвичай достатньо довга, щоб забезпечити це, поки ще не перерізана пуповина. Ви вперше обіймите вашу дитину! Ви можете вивчати її обличчя та подивитись в очі, погладити малюка та поцілувати пальчики.
Це неймовірні і незабутні відчуття щастя — ваша нагорода за працю в пологах! І такий необхідний контакт з маминою любов'ю для малечі — найкраща нагорода за пройдений шлях народження! З фізіологічної точки зору відбудеться дуже важливий контакт шкіра до шкіри мами і дитини: малечі тепло, а шкіра дитини заселиться маминою флорою. Вона зможе почати смоктати груді, а у вас почне краще скорочуватись матка.
Поради щодо другого періоду пологів:
- прийміть вертикальне положення, аби скоротити період потуг та зменшити ризик потреби в додатковій допомозі для народження дитини;
- спробуйте різні пози відповідно до своєї інтуїції та порад акушерки;
- дихайте між потугами, щоб ви й дитина мали достатньо кисню;
- у паузі між потугами максимально розслабляйте всі м'язи й відпочивайте;
- зробіть ковток води під час паузи між потугами;
- якщо ви дуже втомилися або вам зробили епідуральну анестезію й ви потребуєте полежати, ляжте на лівий бік; попросіть партнера підтримати вашу верхню ногу — це зменшить навантаження на поперек і розкриє таз;
- якщо вам зробили епідуральну анестезію й ви не відчуваєте бажання тужитись, слухайте акушерку/лікаря, — вони підкажуть, що робити.
Що відбувається в третьому періоді пологів?
Третій період пологів починається після народження дитини й завершується, коли народиться плацента з плодовими оболонками.
Акушерка чи лікар запропонує вам внутрішньом'язеве введення окситоцину. Це допомагає матці скоротитись та народити плаценту: активне ведення третього періоду пологів рекомендується українським медичним протоколом та рекомендаціями ВООЗ. Під час активного ведення третього періоду вам не доведеться тужитись, оскільки після відшарування плаценти акушерка/лікар обережно витягне плаценту та оболонки. Зазвичай цей процес займає менше десяти хвилин.
Активне ведення третього періоду пропонується всім жінкам, але наполегливо рекомендується під час будь-яких ускладнень, що підвищують ризики кровотечі. Будь-які проблеми, які можуть вплинути на здатність матки скорочуватися або на природну зупинку крововтрати, означатимуть, що породіллі безпечніше вводити окситоцин. Це допоможе уникнути ускладнень, які виникли під час вагітності, як-от анемія, багатоводдя чи багатоплідна вагітність, або під час пологів, як-от індукція пологів чи слабкість пологової діяльності.
Використання ін’єкції окситоцину призводить до зменшення кровотечі відразу після пологів і зменшує ризик анемії після пологів. Важливо зазначити, що це може викликати побічні ефекти, як-от підвищення артеріального тиску, нудоту і блювоту.
Якщо під час вашої вагітності та пологів все пройшло добре, ви можете вибрати фізіологічне ведення третього періоду, тобто народити плаценту без допомоги ліків. Вибір фізіологічного ведення за цих обставин не збільшить ризик сильної кровотечі. Цей варіант може бути найкращий, якщо ви бажаєте мати максимально природні пологи.
З фізіологічним перебігом третього періоду ваші перейми будуть помітними, але набагато слабшими, ніж під час народження малюка. Плацента відшарується від стінки вашої матки та переміститься вниз до піхви. У вас може виникнути бажання потужитись. Плаценту, як і дитину, легше народжувати у вертикальному положенні.
Усі медичні маніпуляції під час пологів повинні відбуватись з інформованої згоди жінки.
Поки все це відбувається, ви будете знайомитися зі своєю дитиною, спілкуватися шкіра до шкіри, обійматися.
Незалежно чи є у вас фізіологічне, чи активне ведення третього періоду, вашій акушерці рекомендується зачекати щонайменше кілька хвилин, поки пуповина повністю відпульсує та перекачає кров з плаценти до малюка, що може статися вже після народження плаценти. Відтермінувати перетискання пуповини можна навіть тоді, якщо ви народжуєте за допомогою кесаревого розтину, якщо дозволяє ситуація.
Відстрочене перетинання пуповини приносить користь вашій дитині.
Наукові дослідження показали, що це на 30% знижує вірогідність анемії у немовлят. збільшує рівень еритроцитів відразу після її народження та підвищуючи рівень заліза у віці до шести місяців.
Чудово, якщо ваш партнер погодиться зробити це власноруч. Поки ви чекаєте народження плаценти, пуповина продовжуватиме пульсувати насиченою поживними речовинами кров’ю. Очікування дає корисне для дитини повернення пуповинної крові. Поки цей процес відбуватиметься, ви будете обіймати та розглядати свого малюка.
Після пологів акушерка огляне плаценту та оболонки, аби переконатися, що нічого не залишилося у вашій матці. Вона також зробить масаж живота, щоб перевірити, чи скорочується матка. Це зупиняє кровотечу на тому місці, де була прикріплена плацента, і починає процес скорочення матки після народження дитини.
Ви можете поглянути на плаценту, оскільки вона піклувалась про вашу дитину під час всієї вагітності. Деякі мами й тата забирають плаценту з собою і використовують за власним розсудом, а інші просять, щоб медзаклад подбав про її утилізацію.
Якщо ви та ваша дитина почуваєтесь добре, слід залишатися в спокої та проводити час разом. Ви можете випити теплий солодкий чай. Насолоджуйтесь першими годинами разом з дитиною та партнером!
Рекомендовано щонайменше годину, а краще дві, залишитися в обіймах з дитиною “шкіра до шкіри” одразу з перших хвилин після народження та годувати її грудьми - цінним молозивом.
Відповідно до українського протоколу ведення нормальних пологів, жінка під час пологів має активну роль і право приймати рішення щодо застосування усіх медичних втручань. Це стосується застосування медичних препаратів та процедур, залучення партнера на пологи, можливості вільно пересуватися під час пологів, вибрати зручну позицію, пити та їсти в процесі пологів.
Медичні працівники мають проінформувати жінку про стан здоров’я її та дитини, а також про всі медичні маніпуляції які вони пропонують провести жінці чи дитині.