В першому періоді пологів ваша шийка матки має відкритись, щоб ваша дитина могла народитися. М’язи вашої матки напружуються з кожним скороченням, а потім розслабляються, поступово розтягуючи шийку матки та нижню частину матки. Перший період — найдовший з усіх. Він складається із трьох фаз: латентної, активної та перехідної.
Латентна фаза - непередбачувана. Під час цієї фази шийка матки поступово відкривається. Ця фаза може бути повільною, і ваші перейми можуть тривати недовго, а між ними можуть бути тривалі перерви. Вони можуть навіть зупинитися на деякий час, перш ніж почати знову. Ви навіть можете не помітити початку пологів, якщо ваша матка може стискатися дуже м’яко. Це може бути схоже на легкі судоми, які виникають під час менструації, або на тупий біль чи біль у спині. Ви навіть можете розширитися на кілька сантиметрів, перш ніж ви зрозумієте, що у вас пологи, особливо якщо ви мама вже не перший раз. Але деякі жінки відчувають перейми в латентній фазі як інтенсивні та виснажливі.
Латентна фаза зазвичай триває від 5 до 12 годин або більше, а шийка матки розкривається до 3 см (за українським протоколом) або 5 см (за думкою ВООЗ). Тривалість залежить від багатьох факторів, включаючи положення вашої дитини, того наскільки Ви розслаблені та сили скорочень вашої матки. У Вас буде свій власний ритм і темп пологів. Як приблизний орієнтир, перші перейми зазвичай приходять через 15-5 хв і тривають близько 30 сек. У цей час жінки, особливо першороділлі, часто відчувають прилив радісного збудження, бажання все кинути та «ринутись у бій». Але, ймовірно, ця енергія більше стане в пригоді в наступних фазах. Наберіться терпіння і знайдіть способи відволіктися. Не забудьте їсти та пити, як зазвичай, і намагайтеся збалансувати активність із відпочинком і сном.
Розрахунок скорочень протягом 30 хв може допомогти вам стежити за прогресом. Ви можете скористатися програмою для телефону щоб порахувати перейми.
Час між переймами зазвичай скорочується, тоді як тривалість і сила скорочень поступово збільшуються в міру наближення до активних пологів.
На початку пологів краще залишатися вдома, а не їхати пологового будинку якщо саме Ви не отримали рекомендацію їхати в пологовий від вашого лікаря. Більша ймовірність того, що пологи будуть більш м'якими та буде менше втручань, якщо ви залишатиметеся вдома, доки перейми не стануть сильнішими і будуть 2-3 перейми за 10 хв на момент як Ви достанетесь пологового.
Ваші перейми, швидше за все, стануть довшими та частішими, коли ви переходите в активну фазу пологів. Це коли ваша шийка матки відкривається принаймні на 3 (5) см до 7 см. Найчастіше активна фаза триває від трьох до п’яти годин.
У багатьох роділь з’являється бажання сховатися, відсторонитися, заглибитись у себе. На цій стадії скорочення сильніші і зазвичай починаються поступово, наростаючи до піку інтенсивності, а потім зникають. Ймовірно, ви не зможете говорити через ці скорочення. Можливо, вам доведеться зупинитися і дихати або стогнати через них, особливо коли вони стають довшими. Стати голоснішим у міру прогресування пологів – це нормально.
Перейми можуть відбуватися кожні 3 - 4 хв і тривати від 60 - 90 сек, що дає Вам менше часу для відпочинку між ними. У вас може бути 2-5 скорочень за кожні 10 хв. Між переймами Ви зможете коротко поговорити, порухатися, випити та підготуватися до наступної.
Коли ваші пологи посиляться, ви, ймовірно, помітите, що починаєте більше зосереджуватися як під час, так і між переймами. Ви можете втратити апетит і відчути нудоту або блювати, оскільки ваше тіло очищає травну систему, щоб зосередитися на появі дитини. Пологи ідуть крок за кроком, пам’ятайте, що кожне скорочення наближає вас до зустрічі з дитиною.
Перехідна фаза відбувається, коли ви переходите від першого до другого періоду - потуг. Зазвичай це починається, коли ваша шийка матки розкрита приблизно на 7 см, і закінчується, коли ваша шийка матки повністю розкрита, або коли у вас виникає бажання тужитись.
У вас можуть бути менш часті, але набагато сильніші та триваліші перейми. Іноді вони надходять подвійними хвилями. Кожна з них може досягти піку, почати згасати, але потім знову збільшити інтенсивність, ніж повністю зникнути. Зазвичай води прориваються безпосередньо перед або під час перейми. Коли ваша шийка матки повністю розкривається, у вас може знову з’явитися трохи крові.
Роділлі переживають перехідну фазу по-різному. Це можуть бути інтенсивні і приголомшливі відчуття. Перейми можуть обмежувати Вас в спілкуванні так, що Ви матимете змогу сказати лише про свої потреби. Ви можете стогнати, кричати і відчувати нетерпіння або навіть паніку. Ви можете відчувати тремтіння та нудоту. Або ви можете не відчувати нічого з цього. Якщо ви плануєте народжувати без знеболення, це може бути найбільш випробувальною частиною пологів для вас і вашого партнера. Можливо, ви почнете вимагати епідуральну анестезію, навіть якщо ви сподівалися її уникнути.
Наявність підтримки допоможе Вам пройти цю фазу. На щастя, наприкінці переходу іноді настає затишшя, коли перейми припиняються, і ви з дитиною можете відпочити перед початком потуг.
Під час пологів Ви можете використовувати такі методи знеболення, наприклад: