Третій період пологів починається після народження дитини і закінчується, коли народиться плацента з оболонками, які прикріплені до плаценти..
Ваша акушерка/лікар запропонує Вам внутрішньом'язеве введення окситоцину, яке допоможе вашій матці скоротитись та народити плаценту - активне ведення 3 періоду пологів, що рекомендується за українським протоколом та рекомендаціями ВООЗ. При активному веденні 3 періода Вам не доведеться тужитись, оскільки після відшарування плаценти акушерка обережно витягне плаценту та плодові оболонки. Зазвичай це займає менше 10 хвилин.
Активне ведення третього періоду пропонується всім жінкам, але настійно рекомендується, якщо у вас були будь-які ускладнення, що підвищують ризики кровотечі. Будь-які проблеми, які можуть вплинути на здатність матки скорочуватися або на природну зупинку крововтрати, означатимуть, що роділлі безпечніше вводити окситоцин. Це включає ускладнення під час вагітності, такі як анемія чи багатоводдя, багатоплідна вагітність, або під час пологів, такі як індукція пологів, слабкість пологової діяльності. Використання ін’єкції окситоцину призводить до зменшення кровотечі відразу після пологів і меншого ризику анемії після пологів. Але це може викликати побічні ефекти, такі як підвищення артеріального тиску, нудота і блювота.
Якщо під час вашої вагітності та пологів все пройшло добре, ви можете вибрати фізіологічне ведення третього періоду, що означає, що Ви народжуєте плаценту без допомоги ліків, якщо вони не потрібні. Вибір фізіологічного ведення за цих обставин не збільшить ризик сильної кровотечі. Це може бути кращим для вас, якщо ви хочете мати максимально природні пологи. З фізіологічним перебігом третього періода ваші перейми будуть помітними, але набагато слабшими ніж при народженні малечі. Плацента відшарується від стінки вашої матки та переместиться вниз у піхву. У вас може виникнути бажання потужитись, коли це станеться. Плаценту як і дитину легше народжувати у вертикальному положенні, обійми дитини шкіра до шкіри та початок годування грудьми – усе це може допомогти стимулювати ваше тіло до народження плаценти.
У середньому фізіологічний третій період триває близько 10 хв, але у деяких жінок він може зайняти до години. Контакт шкіри до шкіри з вашою дитиною або початок годування дитини грудьми може допомогти стимулювати перейми, завдяки якій народиться послід. Перебування у вертикальному положенні буде корисним.
Поки все це відбувається, ви, швидше за все, будете спілкуватися шкіра до шкіри, обійматися та знайомитися зі своєю новою дитиною.Незалежно від того, чи є у вас фізіологічне, чи активне ведення третього періоду, вашій акушерці рекомендується зачекати принаймні кілька хвилин перед тим, як перетискати пуповину. Це можна зробити, навіть якщо ви народжуєте за допомогою кесаревого розтину. Відстрочене перетинання пуповини приносить користь вашій дитині, покращуючи рівень еритроцитів відразу після народження та підвищуючи рівень заліза до шести місяців, і, як вважають, запобігає невеликому підвищенню ризику жовтяниці, яка потребує фототерапії. Чудово, якщо ваш партнер погодиться зробити це власноруч. Поки ви чекаєте відходження плаценти, пуповина продовжуватиме пульсувати насиченою поживними речовинами кров’ю. Очікування дає дитині корисне для неї повернення пуповинної крові дитині. Поки все це відбувається, ви, ймовірно, будете обіймати та розглядати свого малюка.
Після пологів ваша акушерка огляне плаценту та оболонки, щоб переконатися, що нічого не залишилося у вашій матці. Вона також буде робити Вам масаж живота, щоб перевірити, чи скорочується ваша матка. Це зупиняє кровотечу з місця, де була прикріплена плацента, і починає процес скорочення матки після народження дитини.
Ви можете поглянути на плаценту, оскільки вона піклувалась про вашу дитину під час всієї вагітності. Деякі мами й тата люблять потім використовувати плаценту за власним розсудом, а інші просять, щоб медзаклад подбав про її утилізацію.
Поки ви та ваша дитина почуваєтесь добре, вам слід залишати в спокої та проводити час разом. Ви можете випити теплий солодкий чай. Насолоджуйтесь разом з дитиною та партнером! Ваша акушерка повинна дозволити вам принаймні годину, а краще дві годити залишати в обіймах дитину і, скоріше за все годувати її. Після цього ваша акушерка попросить провести стандартні перевірки новонароджених. Це включає зважування дитини, вимірювання розміру її голови та вимірювання температури.
Вам буде корисним знати, що відповідно до українського протоколу ведення нормальних пологів, жінка під час пологів має активну роль і право приймати рішення щодо застосування медичних втручань. Це стосується залучення партнера на пологи, можливості вільно пересуватися під час пологів, вибрати зручну позицію, пити та їсти в процесі пологів.
Медичні працівники мають проінформувати Вас про стан вашого здоров’я та стан здоров'я вашої дитини.